O teaku

Teak je tropický strom z čeledi železníkovitých, pocházející z jižní a jihovýchodní Asie. Dosahuje výšky 30 – 40 metrů, v zimě listy opadávají. V každé oblasti Asie je teakové dřevo různé kvality. Náš interiérový a zahradní nábytek je vyráběn v Indonésii (ostrov Jáva). Teak se zde pěstuje na plantážích, které zde byly založeny před více než 200 lety a vlastní dřevo zde dosahuje vysoké kvality. Těžba teaku je kontrolována státem, čímž je zaručen jak původ dřeva, tak jeho kvalita. Nábytek  je  vyráběn jak z dřeva z plantáží, tak z tzv. „recyklovaného dřeva“, což  je staré dřevo které bylo vytěženo před desítkami let, již žilo svým vlastním životem v podobě starých trámů, okenic, podlah, stolů a jiných dřevěných produktů ve starých indonéských domech. „Recyklované staré dřevo“ je podstatně stabilnější a vyzrálejší proti mladému teaku z plantáží, proto se více využívá na výrobky z teaku.

 
Využití teaku
     Teakové dřevo se používá na výrobu venkovního zahradního nábytku a dalších produktů, které jsou vystavené vlivům počasí. Také se z teaku vyrábí nábytek interiérový. Dalšími výrobky jsou např. lodě, hudební nástroje, okna, dveře, kompletní domy, atd. Nábytek z teakového dřeva se dočkal velké oblíbenosti i v jiných částech světa, než je jeho původ, v průběhu poloviny minulého století hlavně díky své kvalitě, jedinečnosti a elegantnímu vzhledu.
     Kromě teakového dřeva se využívají také listy a kůra, které jsou bohaté na červené pigmenty a jsou využívány pro barvení textilií. Kůra, dřevo a květy obsahují léčivé látky zmírňující střevní potíže, horečku a napomáhající při léčbě některých kožních onemocnění.
 
Vlastnosti teakového dřeva
     Dřevo z teaku vykazuje následující vlastnosti:
  • odolává hnilobě, plísním a také různému dřevokaznému hmyzu
  • dřevo je středně tvrdé až tvrdé, má vysokou pevnost a pružnost
  • zachovává si svou stabilitu, přizpůsobuje se střídání suchého a vlhkého prostředí
  • má vysokou odolnost vůči různým povětrnostním vlivům počasí – slunce, vítr, déšť, sníh, mráz

Pro tyto vlastnosti je teakové dřevo jedním z nejkvalitnějších, nejtrvanlivějších a nejcennějších dřevin na světě. Teakové dřevo je nenahraditelné nejen svými vlastnostmi, ale dodává nám pocit tepla, energie, vznešenosti a ladnosti.

 

Zdroj: Matili, Wikipedie

 

 

Trackbacks and pingbacks

    No trackback or pingback available for this article.

    Leave a reply