TEAKOVÝ NÁBYTEK – povrchová úprava a údržba

     Teakové dřevo má bez ošetření barvu žlutohnědou, která se při působení okolního prostředí a povětrnostními vlivy mění na stříbrnošedou (získává tzv. „patinu“). Tato vlastnost teaku je v některých krajinách velmi ceněna a na tzv. „stříbrnošedé patině“ si velmi zakládají. Pro zachování původní barvy, ale také pro prodloužení životnosti výrobku z teaku se produkty povrchově upravují. Povrchová úprava teakového dřeva se provádí několika způsoby: olejováním, mořením, lakováním, voskováním.

Zahradní (exteriérový) nábytek                

U zahradního nábytku doporučujeme dodání bez povrchové úpravy v přírodním provedení, kdy vlastní výrobky následně získají tzv.“stříbrnošedou patinu“. Pro zachování původní barvy je potřebné napuštění dřeva teakovým olejem (přírodní odstín) ještě před vlastním používáním nábytku, dokud teak nezíská patinu. Olejováním se zvýrazní skutečná krása a kresba teakového dřeva. Doporučujeme teakový olej od společnosti OSMO. Jedná se o přírodní produkt, který je vyroben pouze z přírodních surovin. Je nezávadný pro člověka, zvířata i rostliny a je povolen také v potravinářské oblasti. Jak provést úpravu teaku olejem naleznete v článku TEAKOVÝ ZAHRADNÍ NÁBYTEK – návod povrchové úpravy olejem

Zahradní nábytek může být ponechán venku po celý rok, tedy i v zimě. Je možné využití zimních povlaků, které zamezí znečištění. Nábytek také nemusí být na jaře tolik čištěn. Na životnost a konstrukční pevnost však použití povlaků nemá vliv. V průběhu zimy je možné uskladnění v nevytápěných a větraných místnostech.

Doporučujeme provádět údržbu nábytku vždy před použitím na jaře, popř. dle potřeby 2-3x ročně podle umístění nábytku v exteriéru. K běžné údržbě se používá speciální čistící prostředek teak cleaner, který je velmi účinný a oživuje teakové dřevo nebo standardně voda, klasické čistící mýdlové přípravky, čistící houbičky nebo drátěnky (kuchyňské) a jemná brusná houba (zr. 150 a výše) a po odstranění všech nečistot také teakový olej k opětovnému ošetření finálního povrchu. Při čištění, popř. lehkém broušení povrchu nábytku je nutno vždy postupovat ve směru vláken (letokruhů) dřeva.

Samozřejmě může dojít k ušpinění při běžném používání nábytku v průběhu sezony. Zde postupujeme jako při jarní údržbě. Konečné napuštění teakovým olejem se v tomto případě realizuje podle rozsahu čištění dřeva.

Je nutné pravidelné dotahování veškerých spojů v průběhu sezóny, předejdeme tím poškození výrobku a jeho kovových součástí. Pokud máme zahradní teakový nábytek celoročně venku, kovové spoje dotahujeme také před zimou, aby nedošlo k roztržení dřeva a následného poškození kovového spoje vlivem zmrzlé vody ve spoji. Na nedostatečnou údržbu a péči o dřevěné výrobky se nevztahuje záruka.

Interiérový nábytek                               

Nábytek do interiéru je možné dodat bez povrchové úpravy v přírodním provedení. V tomto přírodním stavu je standardně dovážen z Indonésie. Nabízíme však úpravu povrchu v různých odstínech s finální úpravou kvalitními přírodními oleji a vosky (OSMO). Povrchovou úpravu provádíme dle vzorkovníku. Dodání interiérového teakového nábytku je možné také přímo s úpravou provedenou v Indonésii dle odstínu ze vzorkovníku. Povrch zde je upraven lakem. Odstíny povrchové úpravy z Indonésie dle vzorkovníku najdete v sekci TEAKOVÝ INTERIÉROVÝ NÁBYTEK – odstíny dřeva.

Údržba interiérového nábytku se provádí vodou s mýdlovým čističem a jemnou kuchyňskou houbičkou, pro odstranění prachu se používá klasická prachovka. Nedoporučujeme používat jakékoliv agresivní čistící prostředky, speciální leštěnky.

Trackbacks and pingbacks

    No trackback or pingback available for this article.

    Leave a reply